Doprava PPL již od 60,- Kč, při objednávce na 1.000,- Kč ZDARMA. Doprava na výdejní místa PPL od 35,- Kč, při objednávce nad 1.000,- Kč ZDARMA

Jak správně vybrat přímočarou pilu

Velmi vhodné pily pro dokončovací práce a drobné řezání jsou přímočaré pily. Velkou výhodou těchto pil je, že mohou řezat širokou škálu materiálů jako je dřevo, dřevotříska, plast, železo a další materiály. Přímočaré pily jsou snadno ovladatelné díky tomu, že je vlastně mírně přitlačíme na řezaný materiál. Navíc nevzniká takové chvění jako u řezání kotoučovou nebo okružní pilou. A díky malému pilovému plátku vyřežete i velmi nepravidelné tvary.

Vyřezávání otvorů a další úpravy

Skvělé použití přímočaré pily je, pokud potřebujete vyřezat uprostřed zpracovávaného materiálu symetrický i nesymetrický otvor. Stačí předvrtat materiál vrtákem velikosti pilového listu, a můžeme vyřezat potřebný tvar podobně jako ruční lupínkovou pilou. Za určitých okolností toto lze provést i bez předvrtání. Pilu také použijete pokud materiál potřebujete upravit podélně. Například kuchyňskou pracovní desku přizpůsobit stěně v kuchyni.

Jaké parametry sledovat

Základem bude vždy příkon (výkon) přímočaré pily. Obecně lze říci, že nejběžnější je rozsah od 350 do 800 W. Pro běžné domácí a hobby použití vám postačí výkon okolo 500 W. Musíte však počítat, že z výkonem souvisí i maximální hloubky řezu. Čím tvrdší materiál tím menší hloubka řezání. Nicméně vetšina modelů je schopna řezat dřevěný materiál do cca 55 mm.

Dalším parametrem je frekvence kmitání a možnost nastavení předkmitu.
Frekvenci kmitání nastavujeme v závislosti na druhu materiálu a pracovních podmínkách. Frekvence musí být dostatečně vysoká, abychom něco uřezali, ale zároveň dostatečně nízká, aby byl zachován co nejčistší řez a zabránilo se deformování povrchu řezaného materiálu. Obecně vzato, jemnější pilové listy pracují při vyšší frekvenci kmitů, hrubější plátky při nižší.
Funkce předkmitu (není u všech přímočarých pil) pak zajišťuje to , že při pohybu směrem dolů je pilový plátek vyzvednut z materiálu, což usnadňuje vyhazování řezného materiálu, snižuje teplo vzniklé třením, zvyšuje životnost plátku a pochopitelně se nám lépe řeže.

Doplňkové funkce

Mezi další doplňkové funkce na které je nutné brát ohled bezesporu patří například paralelní vodítko pro přesné řezání okrajů materiálu, Led osvětlení pro přesnější řezání a například možnost odsávání pracovního prostoru. Nebo úhel nastavení řezu.

Závěrečné resumé

Ať si vyberete velmi jednoduchou přímočarou pilu, nebo pilu na profi úrovni vždy je potřeba dbát i na to, aby pilové plátky byly vždy opravdu ostré, jinak by výsledek byl opravdu tragický. Také berte v úvahu, že u materiálů, které se štěpí, jako je například dřevotříska může docházet na straně u pily k vyštípávání okrajů materiálu. Je proto vhodné správně otočit materiál tak, aby řezaná strana byla spíše rubová.