Ruční okružní pily a výběr té správné

Okružní pily jsou dalším velmi užitečným nástrojem pro práci se dřevem. A nejedná se jen o profesionální tesaře či truhláře. Mnozí domácí kutilové tento nástroj úspěšně používají pro své výtvory. Jiný výraz pro tyto pily je také kotoučové pily nebo lidově řečeno „Mafl“.

Přestože existují kotoučové okružní pily v profi provedení, my se budeme spíše zajímat o hobby použití, tedy pro občasné použití této pily. V zásadě se dá řící, že s touto pilou nejčastěji budeme řezat deskový a laťový dřevěný materiál. Převážnou většinu těchto pil pohání elektrický motor se síťovým napájením, ale lze použít i akumulátorové okružní pily s nižším výkonem. Obecně lze uvést, že elektrické okružní pily mají slušný výkon v rozmezí cca 950 – 1400 W. Průměry řezacího kotouče pak povětšinou najdete v rozmezí 160 – 190 mm.

Komfort okružní pily

Proč vybrat právě okružní kotoučovou pilu? Nejde jen o samotný výkon, ale hlavně o možnosti, které vám pomohou s přesností práce. Jde hlavně o možnost řezání pod úhlem v rozmezí 0-45°, nastavit hloubku řezání a také, díky rovnoběžnému vodítku i šířku řezání. To obzvláště oceníte, pokud potřebujete více kusů produktů se stejnými parametry. Některé modely navíc umožňují odsávání pracovního prostoru a další jsou vybaveny laserovým ukazovátkem pro přesné řezání.

Pokud tedy uvažujete o koupi ruční kotoučové pily, pamatujte vždy na to, jak často budete řezat s touto pilou, a zda oceníte některé funkce navíc, které vám usnadní práci. Nezapomeňte, že velmi důležitou součástí pily jsou pilové kotouče, které musí být opravdu ostré, aby opravovaný materiál nebyl takzvaně okousaný, ale řez byl čistý a rovný.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení