Výběr pneumatického a bouracího kladiva

Pneumatická a bourací kladiva jsou dalším segmentem na trhu elektrického nářadí. Jde vlastně o výkonnější příklepové vrtačky. Už samotný název jasně deklaruje, že se používají převážně při rekonstrukčních pracech ve stavebnictví. Hlavními parametry, které je nutné posoudit je pochopitelně příkon, ale také otáčky, počet příklepů a u bouracích kladiv sílu jednotlivého úderu. Další prvky, které nepřehlédněte jsou například i antivibrační rukojeť, způsob uchycení vrtáků či sekáčů a rozsah příslušenství.

Někteří rozdělují pneumatická kladiva na vrtací kladiva a sekací kladiva. Vrtací kladiva umožňují jak vrtání tak i sekání. U většiny sekacích kladiv pak jde pouze o sekání. Nicméně jde vždy o individuální posuzování a nelze vyloučit, že i sekací kladivo bude mít funkci pro uchycení vrtáku. Výraz pneumatické, pak pochopitelně ukazuje na způsob elektro-pneumatického příklepu.

Pneumatické kladivo vybírejte podle způsobu použití 

Každý uživatel potřebuje vlastně nástroj na míru. Pneumatická nebo bourací kladiva můžete pořídit v rozmezí cca 700 W – 2000 W. Lehká bourací ( pneumatická) kladiva do cca 3 kg vám velmi vhodně poslouží pro sekání drážek a vrtání otvorů do zdiva nebo také osekávání obkladů. Jsou také vhodné i pro běžné vrtání, neboť mají i funkci vrtání bez příklepu. Tyto kladiva asi využije nejvíce uživatelů. Středně těžká kladiva, řekněme do cca 5 kg většinou najdete s výkonem okolo 1200 W a zde již najdeme i parametr síly úderu, který u těchto kladiv je okolo 10 - 12 J. Těžká kladiva o hmotnosti i okolo 30 kg a sílou úderu až 65 J. použijete na opravdu těžké bourací práce ať již jde o betonové nebo asfaltové povrchy. Zde už jde o systém uchycení sekáče v podobě šestihranu.

Bourací kladiva závěrečné resumé

Z výše uvedeného vyplývá, že pro běžné uživatele je nejlepší volbou lehké pneumatické kladivo. Jeho váha není velká a tak se při práci neunavíte, navíc můžete toto kladivo využít i jako běžnou vrtačku s lepším výkonem. U mnoha modelů najdete systém upínání v podobě SDS+, bohatou výbavu jak vrtáků tak i sekáčů. Pokud budete potřebovat středně těžké kladivo či dokonce těžké bourací kladivo, pak pravděpodobně budete volit zapůjčení takového kladiva.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz