Výběr pásové brusky a vibrační brusky

Pásová bruska i vibrační bruska je především vhodná na opracování dřevěného materiálu. Proto se hodí všem, kdo pracují se dřevem, především pak truhlářům. Nicméně je pochopitelné že ji můžete použít i na jiné povrchy a to včetně kovových. Za určitých okolností lze opracovat i břidlici nebo beton. Vždy je nutné volit správný brusný pás.

Jak už to  platí u každého elektrického nářadí, cena by měla být až na druhém místě. Důležitějšími kritérii pásových a vibračních brusek jsou výkonnost, životnost a snadná manipulace.

Rozdíl mezi vibrační a pásovou bruskou je jasný již ze samotného názvu. Pásová bruska používá k broušení brusný pás, který se otáčí. Zde dbejte na správnou orientaci montovaného brusného pásu. U vibrační brusky se pak brusný papír pohybuje v malých kruhových oběžných dráhách. V tomto případě tak není nutné vyvíjet velký tlak a také nezáleží jak samotnou bruskou hýbeme.  

Parametry vibrační a pásové brusky

Důležitým činitelem pro výběr brusky je její příkon. U běžného hobby použití vám pravděpodobně bude stačit příkon okolo 300 – 400 W. Na tomto příkonu jsou pak navázány i otáčky. Velmi cenná vlastnost u tohoto typu brusek je možnost odsávání prachových částic, respektive vak na prach.
A díky konstrukci je velmi snadná výměna brusných papírů ( brusného pásu) a také velmi snadná obsluha.

Vibrační i pásové brusky vám velmi dobře pomohou při povrchové úpravě například poškozených nátěrů nebo laků. Při postupném použití hrubých a jemných brusných papírů a následném přelakování nepůjde opravované místo vůbec poznat.   

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz